Kořenové čističky odpadních vod

Kořenová čistička odpadních vod představuje moderní a šetrný způsob, jak v souladu s přírodou čistit odpadní vodu přímo na vlastní zahradě. Pokud není k dispozici napojení na obecní kanalizaci nebo centrální ČOV, je kořenová čistička plnohodnotnou a často i výhodnější alternativou. Na rozdíl od tradičních „balených“ ČOV nevyžaduje přívod elektrické energie ani složitou technologii. Celý systém je poháněn gravitací a přirozenými biologickými procesy. Výsledkem je čistá voda, kterou lze vsakovat nebo využít např. pro závlahu.

Jak fungují kořenovky, tj. kořenové čističky odpadních vod

Princip je jednoduchý a zahrnuje několik efektivních etap čištění:

1. První fáze: mechanické předčištění

Veškerou odpadní vodu svedeme do speciálního vícekomorového septiku, kde sedimentačním procesem zadržíme většinou pevných částic. Ze septiku voda volně přepadá do další speciálně vystrojené šachty, kde se odpadní vody akumulují a po dosažení určité úrovně jsou tzv. pulzem vypuštěny do další části systému, kde proběhne druhá fáze čištění (opět bez jakékoliv nároku na elektrickou energii).

2. Druhá fáze: biologické čištění

Předčištěná odpadní voda je pulzem distribuována ze systémově navržené sítě rozvodného potrubí rozstřikem na několikavrstvé štěrkové pole. Na štěrku se postupně utváří prostředí pro bakterie, řasy a další organismy, které požírají živiny obsažené v odpadní vodě. V kombinaci s vhodně použitým sypkým materiálem, kterým voda protéká zde probíhají právě ony přírodní procesy. Toto přírodní pole můžeme jednoduše opatřit mokřadními rostlinami, které jednak efektivitu čištění ještě navýší a jednak utvoří pohledovou část systému. Z tohoto filtračního pole putuje voda gravitačně dále.

3. Třetí fáze: finální dočištění

V případě vhodného terénu je možné vybudovat lagunu/jezírko, do které už významně vyčištěná voda přitéká. Lagunu můžeme opět osázet mokřadními rostlinami, kameny apod., čímž vytvoříme další zajímavý zahradní prvek a efektivitu čištění ještě navýšíme. Pokud už prostor na lagunu nemáme, pak odtok z druhé fáze zaústíme do vodního toku anebo štěrkového vsaku v podzemí. Ať už je zvolena jakákoliv možnost, vždy můžeme hovořit o třetí fázi přírodního čištění.
Popsaný způsob přírodního čištění je jednou z možných kombinací, kterou vnímáme jako nejefektivnější. Přírodním čištěním odpadních vod tímto způsobem dosáhneme ve většině sledovaných parametrech přes 90 % účinnosti, čemuž těžko běžné čistírny mohou konkurovat.

Přednosti a vlastnosti kořenové čističky:

Výhody kořenové

Vyvrácené mýty

Nevýhody kořenové